Archiwum miesiąca: grudzień 2021

Piosenka Świąteczna „Małe Dziecię”

Świąteczna piosenka „Małe Dziecię” w wykonaniu Mileny Prokop, Pauliny Skoczylas, Matyldy Kaleta, Jagody Łazarczyk, Lilianny Matysiok, Jakuba Krysiuk, Filipa Łukaszczuk.

„Teledysk do piosenki świąteczna „Małe Dziecię” został zrealizowany w Gliwicach na Placu Grunwaldzkim. Poprzedziły go nagrania audio piosenki w naszym szkolnym studio. Szczególne podziękowania dla pana Marka Krysiuka za realizację Video”

Teledysk z udziałem klasy 0b

Uczniowie klasy 0b wzięli udział w konkursie dla bibliotek na najlepszą akcję promującą kampanię Mała książka – wielki człowiek. Miło nam poinformować, że wygraliśmy! Uczniowie klasy 0b serdecznie dziękują za wspaniałą przygodę Miejskiej Bibliotece Publicznej w Knurowie 🙂 Zachęcamy do obejrzenia teledysku!

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=324567062830557&id=559311900788580&refid=52&__tn__=%2As-R

Wycieczka z programu ?Poznaj Polskę? do Krakowa

Gmina Knurów na początku roku szkolnego 2021/2022 pozyskała środki finansowe z Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację we wszystkich miejskich szkołach podstawowych przedsięwzięcia pod nazwą ?Poznaj Polskę?. Realizacja programu ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków, kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki jest częścią Rządowego planu rozwoju POLSKI ŁAD.

W ramach przedsięwzięcia uczniowie Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Marii Konopnickiej w Knurowie uczestniczą w wycieczkach jednodniowych do Kopalni Soli w Wieliczce oraz do Krakowa.

Dofinansowanie z budżetu państwa: 10 000,00 zł

Całkowita wartość przedsięwzięcia: 12 500,00 zł

Szczegółowe informacje na temat przyznanego dofinansowania znajdują się na stronie:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/lista-wnioskow-rekomendowanych-do-dofinansowania-w-ramach-przedsiewziecia-poznaj-polske



1. Miejsce ? Kraków

2. Uczestnicy ? klasa 4b, 4c, 8b

3. Termin ?2.12.2021 r.

4. Cel wycieczki:

Cele edukacyjne ogólne:

? poczucie przynależności do swojego, kraju, zdobycie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego własnego kraju

? umiejętność działania w różnych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych (wycieczki, odpowiednie zachowanie się podczas zwiedzania obiektów objętych specjalnymi zasadami bezpieczeństwa.

? stworzenie warunków odpowiednich do nauki poprzez mądrą zabawę ? wprowadzenie ucznia w krąg informacji dotyczących pracy w specyficznych warunkach.

Zapoznanie z historią kraju od średniowiecza do współczesności. Poznanie historycznego zespołu Krakowa. Wejście do Muzeum Narodowego w Sukiennicach – Zwiedzanie galerii. Zwiedzanie Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

? Odpowiednio zachować się podczas zwiedzania.

? Scharakteryzować cechy wzgórza wawelskiego, reprezentacyjnych Komnat królewskich, katedry, dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich, smoczej jamy, Starego Miasta : Planty, Pałac Biskupów Krakowskich, stara dzielnica uniwersytecka z Collegium Maius, Rynek, Sukiennice, kościół Mariacki , Barbakan, Brama Floriańska i inne.

-Określić zawartość jednego z oddziałów Muzeum Narodowego – Galerii Narodowej w Sukiennicach.

? Wytłumaczyć co to jest dziedzictwo kulturowe.

? Przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym poruszać się po drogach publicznych, rozpoznawać sygnały alarmowe itd.

2 grudnia uczniowie klas 4b,4c, 8b MSP9 w Knurowie wzięli udział w wycieczce w ramach projektu ?Poznaj Polskę?.  Uczniowie zwiedzili historyczny zespół Krakowa oraz Muzeum Narodowe w Sukiennicach. Przywieźli mnóstwo wrażeń i ciekawe pamiątki. 🙂

Po wycieczce uczniowie potrafią

? Scharakteryzować cechy wzgórza wawelskiego, reprezentacyjnych Komnat królewskich, katedry, dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich, smoczej jamy, Starego Miasta : Planty, Pałac Biskupów Krakowskich, stara dzielnica uniwersytecka z Collegium Maius, Rynek, Sukiennice, kościół Mariacki , Barbakan, Brama Floriańska i inne

-Określić zawartość jednego z oddziałów Muzeum Narodowego – Galerii Narodowej w Sukiennicach.

? Wytłumaczyć co to jest dziedzictwo kulturowe.

? Przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym poruszać się po drogach publicznych, rozpoznawać sygnały alarmowe itd.

? Odpowiednio zachować się podczas zwiedzania.

Wszyscy uczestnicy wycieczki korzystali z zestawów słuchawkowych tour – guide.

 Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały panie: Olga Powiecka, Aleksandra Kinder, Małgorzata Ciekanowska, Alina Długosz oraz pan Marian Smyczek. Wycieczka była zorganizowana we współpracy z Biurem Turystycznym ?Smyk? z Czerwionki ? Leszczyn.

Dla każdej z klas był to dzień pełen wrażeń.

Wycieczka bardzo udana. Dzieci zadowolone wróciły do domu bezpiecznie.

Zobacz galerię w której umieszczone są zdjęcia z Krakowa


Mała książka ? wielki człowiek

W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki ?Mała książka ? wielki człowiek?, naszej szkole przekazano Wyprawki czytelnicze dla pierwszoklasistów. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i jest całkowicie bezpłatny. W skład Wyprawki czytelniczej wchodzą:

? ?Pierwsze abecadło? ? antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych;

? ?Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem? ? broszurka, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania;

? Kreatywny alfabet ? plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

W naszej szkole pierwszoklasiści dostali swoje Wyprawki podczas wizyty w bibliotece szkolnej po pasowaniu na czytelnika. Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć dzieciom na co dzień.

Nauczyciel ? bibliotekarz Monika Krotowska

Uroczyste pasowanie uczniów na czytelników biblioteki szkolnej

    29  listopada uczniowie klas pierwszych, w obecności  wychowawców, zostali przyjęci w poczet czytelników szkolnej biblioteki. Gościem spotkania w klasie I a była pani wicedyrektor Barbara Markowska, w klasie I b pani wicedyrektor Alina Długosz, a w klasie I c pani  dyrektor Marzena Rudzewicz. Wszystkich zebranych powitały, recytacją wierszy o książkach, uczennice klasy II b. Podczas uroczystości dzieci rozwiązując różne zagadki,  mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat bajek i baśni oraz znajomością zasad potrzebnych do korzystania z biblioteki szkolnej. Następnie dzieci złożyły przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Każde z nich  otrzymało pamiątkową zakładkę. Dzieci z klasy I a i I b pięknie recytowały wiersze, a z klasy I c  nie tylko deklamowały wierszyki, ale również zaśpiewały piosenkę o pluszowym misiu. Po uroczystościach pierwszoklasiści samodzielnie wypożyczyli  swoje pierwsze książki z biblioteki szkolnej.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów literackich.

Nauczyciel ? bibliotekarz Monika Krotowska