Po dziesięciu miesiącach nauki i szkolnych przygód nadszedł czas wakacji.
Życzymy wszystkim Uczniom i Rodzinom Uczniów oraz Pracownikom Szkoły dobrego wypoczynku, bezpieczeństwa, zdrowia oraz wielu słonecznych chwil spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół.
Archiwum miesiąca: czerwiec 2022
XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
Uczennice klasy 7 b Julia Borowska i Oliwia Mój zostały posłankami na XXVIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Rekrutacja polegała na zrealizowaniu projektu, którego temat brzmiał: ?Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki.? Zadanie, które stanęło przed naszymi uczennicami nie było łatwe, ponieważ temat II wojny światowej nie był im jeszcze bliski, a rywalizowały o miejsce w ławie sejmowej z uczniami ze szkół ponadpodstawowych. Julia i Oliwia wybrały bohatera, którym był oficer Armii Krajowej Aleksander Tarnawski ? ostatni cichociemny ? który zmarł w Gliwicach 5 marca 2022 r. Projekt zrealizowany przez nasze uczennice został wysoko oceniony przez komisję IPN i nasze bohaterki 31 maja wyjechały do Warszawy, jako jedyne reprezentantki Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach. Dziewczyny zwiedziły Warszawę, a 1 czerwca zasiadły w ławach sejmowych i wzięły udział w obradach XXVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Julia Borowska zabrała też głos w dyskusji. Jej wystąpienie możecie zobaczyć klikając w zamieszczony poniżej link.
Gratulujemy Julii i Oliwii! Jesteśmy dumni z ich sukcesu.
Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie
W sobotę 18 czerwca 2022 r. z okazji Dni Knurowa członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie demonstrowali swoje projekty i wynalazki. Wśród nich byli również uczniowie naszej szkoły tj. Olga Piecha (7b) i Tymon Wojtkiewicz (8d), którzy wraz zresztą zespołu projektowego zaprezentowali swój łazik Knurów Mini Rover. Olga i Tymon pracują nad programem oraz konstrukcją łazika. Koło naukowe istnieje od 2015 roku, a opiekunem i mentorem młodych naukowców jest Pan Donat Dubiel, który w 2021 roku został wyróżniony tytułem Knurów-Dobre Przykłady.
Zebranie rodziców przyszłych klas „0”
Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci przyjętych do klas „0” w roku szkolnym 2022/2023 na zebranie w środę, 22 czerwca o godzinie 17:00, które odbędzie się w szkolnej auli.
Wycieczka z programu ?Poznaj Polskę? do Warszawy
Gmina Knurów na początku roku szkolnego 2021/2022 pozyskała środki finansowe z Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację we wszystkich miejskich szkołach podstawowych przedsięwzięcia pod nazwą ?Poznaj Polskę?. Realizacja programu ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków, kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki jest częścią Rządowego planu rozwoju POLSKI ŁAD.
W ramach przedsięwzięcia uczniowie Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Marii Konopnickiej w Knurowie uczestniczą w wycieczce trzydniowej do Warszawy.
Dofinansowanie z budżetu państwa: 15 000,00 zł
Całkowita wartość przedsięwzięcia: 18 750,00 zł
Szczegółowe informacje na temat przyznanego dofinansowania znajdują się na stronie:
1. Miejsce – Warszawa
2. Uczestnicy – klasa 7a, 8d
3. Termin ? 1-3.06.2022r.
4. Cel wycieczki:
Cele edukacyjne ogólne:
? poczucie przynależności do swojego, kraju, zdobycie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego własnego kraju
? umiejętność działania w różnych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych (wycieczki, odpowiednie zachowanie się podczas zwiedzania obiektów objętych specjalnymi zasadami bezpieczeństwa.
? stworzenie warunków odpowiednich do nauki poprzez mądrą zabawę ? wprowadzenie ucznia w krąg informacji dotyczących pracy w specyficznych warunkach.
Zapoznanie z historią kraju od średniowiecza do współczesności, przybliżenie wiedzy na temat stolicy Polski. Poznanie Historycznego zespołu miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem. Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie spacer po Parku, Belweder, Pomnik Chopina. Odwiedzenie zespołu zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, Biblioteki Uniwersyteckiej. Pobyt w Centrum Nauki Kopernik.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
? Odpowiednio zachować się podczas zwiedzania.
samodzielnie przeprowadzić doświadczenia jak zmysły potrafią odbierać świat, zrozumieć zjawiska związane z falami czy prądem i inne. Odczuć atmosferę powstańczej Warszawy, zobaczyć militarne dzieje 63 dni walk i życia codziennego ludności cywilnej. Poznać zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach. Trakt Królewski rozpoczynający się Zamkiem Królewskim, biegnie Krakowskim Przedmieściem, przez Nowy Świat i Aleje Ujazdowskie, Łazienki Królewskie, park, Belweder, Pomnik Chopina, Wilanów i oraz Bibliotekę Uniwersytecka z ogrodami na dachu.
? Wytłumaczyć co to jest dziedzictwo kulturowe.
? Przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym poruszać się po drogach publicznych, rozpoznawać sygnały alarmowe itd.
1-3 czerwca 2022roku uczniowie z klasy 7a i 8d MSP9 w Knurowie wzięli udział w wycieczce w ramach projektu ?Poznaj Polskę?. Uczniowie zwiedzili stolicę Polski – Warszawę.
Uczniowie przywieźli mnóstwo wrażeń i ciekawe pamiątki.
Po wycieczce uczniowie potrafią: samodzielnie przeprowadzić doświadczenia jak zmysły potrafią odbierać świat, zrozumieć zjawiska związane z falami czy prądem i inne. Odczuć atmosferę powstańczej Warszawy, zobaczyć militarne dzieje 63 dni walk i życia codziennego ludności cywilnej. Poznać zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach. Trakt Królewski rozpoczynający się Zamkiem Królewskim, biegnie Krakowskim Przedmieściem, przez Nowy Świat i Aleje Ujazdowskie, Łazienki Królewskie, park, Belweder, Pomnik Chopina, Wilanów i oraz Bibliotekę Uniwersytecka z ogrodami na dachu.
? Wytłumaczyć co to jest dziedzictwo kulturowe.
? Przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym poruszać się po drogach publicznych, rozpoznawać sygnały alarmowe itd.
? Odpowiednio zachować się podczas zwiedzania oraz w miejscu noclegowym.
Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali nauczyciele: Barbara Bismor, Ola Podsiadło i Przemysław Kopiecki. Z ramienia biura podróży Index wycieczkę obsługiwał pilot Ryszard Bulira.
Dla wszystkich uczniów były to trzy dni pełne niezapomnianych wrażeń.
Wycieczka bardzo udana. Dzieci zadowolone wróciły do domu bezpiecznie.
?TAJEMNICZY ŚWIAT PSZCZÓŁ?
30.05 klasy 0 ? 4 miały okazję uczestniczyć w prelekcji o pszczołach. W czasie zajęć uczniowie poznali wiele tajemnic fascynującego świata pszczół oraz dowiedzieli się, jak fundamentalną rolę spełniają te owady w przyrodzie.
?Poezja Marii Konopnickiej moją inspiracją?
Maria Konopnicka jest patronką naszej szkoły od 2011 roku. W tym roku przypada 180. rocznica urodzin poetki. Z tej okazji , już w lutym, ogłoszono pod wspólnym hasłem ?Poezja Marii Konopnickiej moją inspiracją? dwa konkursy: plastyczny dla uczniów klas 0 ? II i małych form teatralnych dla klas III ? VII.
Celem konkursów między innymi była:
– popularyzacja twórczości Marii Konopnickiej,
– pobudzenie twórczej aktywności uczniów,
– rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci,
– kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego,
– rozwijanie zainteresowań literackich.
Laureatami konkursu plastycznego zostali:
W klasach ?0?
miejsce I Kacper Misztal ?0a?
miejsce II Alicja Jasto ?0c?
miejsce III Zuzanna Cyranek ?0c?
wyróżnienie Natalia Cejnóg ?0a?
wyróżnienie Julia Kopeć ?0c?
W klasach I
miejsce I Krzysztof Wieczorek, klasa 1c
miejsce II Joanna Zygmunt, klasa 1b
miejsce III Hanna Piszer, klasa 1b
wyróżnienie Grzegorz Wieczorek, klasa 1c
W klasach II
miejsce I Piotr Matuszek, klasa 2b
miejsce II Tymoteusz Wieczorek, klasa 2b
miejsce III Małgorzata Wieczorek, klasa 2a
wyróżnienie Filip Skoneczny, klasa 2c
Konkurs małych form teatralnych odbył się 30 maja. Uczniowie prezentowali przed jury swoje umiejętności aktorskie w oprawie własnoręcznie wykonanych scenografii i przy odpowiednio dobranym podkładzie muzycznym, przygotowanych pod okiem wychowawców.
Laureatami w kategorii klas V-VII zostali:
miejsce I klasa 5a
miejsce II klasa 5c
miejsce III klasa 7c
Laureaci w kategorii klas III-IV:
miejsce I klasa 3a
miejsce II klasa 3d
miejsce III klasa 4c