Cztery uczennice naszej szkoły –  laureatkami konkursu ?Listy do przyszłości?

100 listów na 100-lecie niepodległości znalazło się w kapsule czasu, którą zakopano na terenie Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Autorami listów są laureaci konkursu ?Listy do przyszłości?, w którym uczestniczyło 12 tys. 300 uczniów z 279 szkół podstawowych z czterech województw. Nasze miasto reprezentowały uczennice Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 : Paulina Kopczyńska, Alicja Powiecka, Wiktoria Słaboń i Anna Szolc. O takim wyniku konkursu zdecydowało jury w składzie: dr Tomasz  Piekota z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, Hubert Piątkowski, kierownik Działu Organizacji Imprez, Usług i Marketingu Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Kamila Świłło-Bocheńska, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu TAURON Sprzedaż.

Laureaci konkursu 7 listopada br. wzięli  udział w uroczystości złożenia Wawelskiej Kapsuły Czasu z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestniczyli    w niej zwycięzcy konkursu wraz z opiekunami, ale także przedstawiciele władz lokalnych, którzy wręczyli okolicznościowe dyplomy. Były też inne nagrody ? autorzy najlepszych prac wzięli udział w zwiedzaniu Zamku Królewskiego na Wawelu i odebrali jedną z trzech wybranych przez siebie nagród rzeczowych: drona, kamery lub zestawu książek.

Do metalowej, zakopanej 120 cm pod ziemią, kapsuły trafiły prace laureatów konkursu , adresowane do odbiorców żyjących w 2118 roku. W zamyśle organizatorów to  sposób na uczczenie stulecia niepodległości, stanowiący symboliczny łącznik  pomiędzy przyszłością, a przeszłością. Listy zawierały osobiste wyznania o marzeniach dzieci i sposobach spędzania wolnego czasu przez współczesne młode pokolenie.

Informacja o kapsule czasu zapisana została w archiwach wawelskich wraz z prośbą o jej otwarcie w 2118 r. Wraz z listami złożono m.in.: zdjęcia, dzisiejsze gazety i monety będące aktualnie w obiegu. ?Jestem przekonany, że będzie to interesujący materiał nie tylko dla historyków, ale i wszystkich czytelników? – podsumował prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zobacz zdjęcia