Akcja ?Nie palę tytoniu, wybieram zdrowie?

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku przypadał 15 listopada. Tego dnia w naszej szkole zachęcaliśmy uczniów z klas IV-VIII i gimnazjum oraz nauczycieli do udziału w akcji ?Nie palę tytoniu, wybieram zdrowie? i przypięcia kolorowego spinacza, który miał symbolizować chęć pozostania teraz i w przyszłości osobą niepalącą albo oznaczać chęć zerwania z nałogiem i podjęcie próby zaprzestania palenia. Do akcji przyłączyły się wszystkie klasy. Rozdano prawie 600 spinaczy.

Niezależnie od motywacji każdy powód do odrzucenia papierosów jest dobry, gdyż wiąże się on z korzyścią nie tylko dla naszego zdrowia, ale też zdrowia naszych najbliższych. Dzisiaj już nie ma wątpliwości, że szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego. Ludzie dorośli na ogół są świadomi ryzyka, jakie niesie palenie papierosów, ale z racji późnego pojawiania się jego skutków, zawsze myślą, że ich problem nie będzie dotyczył. Rzucenie palenia nie jest łatwe, bo nikotyna to silny narkotyk, ale zawsze warto spróbować. Odstawienie papierosów i niepalenie jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka i przedwczesnej śmierci.

Dlatego jeśli wybierasz zdrowie, na pewno znajdziesz właściwą drogę i siły do życia bez uzależnienia od nikotyny.

Zobacz zdjęcia