W ramach szkolnego Zielonego Tygodnia uczniowie mogli wziąć udział w eventach, wycieczkach, warsztatach i konkursach o tematyce ekologicznej.
16. kwietnia uczniowie wszystkich klas mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji przyrody. Widzowie dowiedzieli się, w jaki sposób stworzyć własną chmurę, co to jest implozja, jakie możliwości daje nam ciekły azot, dlaczego nasz mózg może nas oszukiwać. Cały pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem, a niektórzy uczniowie zostali zaangażowani przeprowadzenie doświadczeń.
23. kwietnia uczniowie klas piątych uczestniczyli w wycieczce do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, gdzie podczas zwiedzania z przewodnikami zdobyli wiedzę o florze i faunie z innych stref klimatycznych. Mogli podziwiać rośliny cytrusowe, przyprawowe (pieprz, cynamon, kardamon) oraz egzotyczne palmy i kaktusy, pochodzące z Australii, Afryki i obu Ameryk. W czterech tematycznych akwariach zobaczyli kilkadziesiąt gatunków ryb. W największym zbiorniku prezentującym ryby z dorzecza Amazonki, zwiedzający zobaczyli egzotyczne arapaimy, płaszczki słodkowodne, roślinożerne piranie pacu czy suma czerwonopłetwego. W zbiorniku prezentującym ryby rzek polskich mogli zobaczyć między innymi pstrągi, miętusy, okonie i karasie. W kolejnym akwarium znaleźli wiele popularnych gatunków ryb rzek południowo-wschodniej Azji, a w ostatnim zapoznali się z warunkami panującymi w afrykańskim jeziorze Tanganika.
23. kwietnia z okazji Dnia Ziemi uczniowie z klasy 7a uczestniczyli w akcji „Sprzątamy dla Polski”. Bardzo sumiennie i dokładnie wysprzątali teren okalający budynek szkoły.
25. kwietna został zorganizowany turniej „Przyroda Polski” dla klas 5-6. Po eliminacjach do turnieju przystąpiło 14 drużyn, spośród których wyłoniono 3 najlepsze zespoły:
I m. Ksawery Machulik i Agata Orzanna 6d
II m. Agata Świrk i Hanna Borcuch 5b
III m. Agata Jóźwik i Lena Filuś 6c
Uczniowie z klas 7-8 wzięli udział w turnieju: „Ciało człowieka”. Po eliminacjach do turnieju przystąpiło 13 zespołów, z których wyłoniono po zażartej dogrywce 3 najlepsze drużyny:
I m. Natalia Musiał i Alicja Zagajewska 7a
II m. Alicja Nowak i Witold Małka 7b
III m. Hanna Biczyska i Natalia Major 8b
30 kwietnia uczniowie z klasy 7b i 7c uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Edukatorium w Rybniku. Wycieczka składała się z dwóch części.
Jedna grupa zwiedzała wystawę: Medycyna i Farmacja. Uczniowie mogli zaznajomić się z funkcjonowaniem placówki medycznej, sprzętem medycznym oraz zabiegami np. laparoskopią. W trakcie wędrówki po kolejnych oddziałach zwiedzający, z pomocą różnorodnych interaktywnych stanowisk edukacyjnych poznali narzędzia i technologie medyczne, uczyli się anatomii oraz zasad funkcjonowania ludzkiego ciała.
Druga grupa w tym czasie uczestniczyła w warsztatach: Na miejscu zbrodni. Motto warsztatów: Kości są strażnikami naszego ziemskiego życia, dającymi świadectwo temu jak je przeżyliśmy. (S. Black Co kości mówią o człowieku? )
Uczniowie przypomnieli sobie podstawy anatomii oraz wcielili się w rolę antropologa sądowego – zrozumieli specyfikę i istotę tego zawodu.
Podczas tych wszystkich aktywności uczniowie uświadomili sobie konieczność ochrony przyrody, dbanie o różnorodność naszej planety oraz konieczność zrównoważonego rozwoju.
Zobacz zdjęcia